Február 11. A Betegek Világnapja
Mindannyian szeretnénk hosszú és egészséges életet magunknak, e célunk eléréséhez pedig – ha baj van – jelentős támogatást kapunk az orvosainktól, az ápolóinktól, vagy akár a pszichológusainktól, és összességében minden olyan embertől, aki azért kel minden reggel, hogy a mi mentális- és fizikai jólétüket szolgálja. Február 11-én, a Betegek Világnapján ők állnak a figyelem középpontjában (a világnapot 1993-ban, a néhai II. János Pál pápa kezdeményezése hívta életre), amikor is a Katolikus Egyház háláját és elismerését fejezi ki mindazok számára, akik az életüket arra tették fel, hogy a betegekkel, szenvedőkkel foglalkozzanak, gyógyírt és támaszt adjanak számukra.
A gyógyító munkáért mi is hálásak vagyunk, de tehetünk sokkal többet is, ehhez pedig egy igazi aduász van a kezünkben. Méghozzá az a képességünk, hogy fel tudjuk mérni az aktuális helyzetünket, és képesek vagyunk tervezni a jövőt, mindez pedig az egészségtudatos életmód alapját jelenti. Meg is magyarázzuk, hogy miért állítjuk ezt.
Az egészségünket különböző mértékben ugyan, de számos tényező befolyásolja, hiszen a társadalmi és szociális kapcsolataink (24 százalék), a testi adottságaink (22 százalék), az egészségügyi ellátó rendszer (11 százalék), valamint a környezeti hatások (7 százalék) mind-mind befolyásolják az egészségben eltöltött életéveink számát, az élethosszunkat. (Forrás: Egészség elvitelre – Minden, amit önmagadért tehetsz https://semmelweis.hu/egeszsegfejlesztes/elvitelre/).
De mégis az a jó hírünk van számotokra, hogy nagyobb részt (36 százalékban!) a saját életmódunk, hozzáállásunk, gondolkodásmódunk határozza meg az egészségünket. Mindez pedig annyit tesz, hogy komoly befolyással vagyunk az egészségi állapotunkra. A lenti képen azt is láthatjátok, mit tehetünk a mindennapok során az egészségünkért!
Forrás: Semmelweis Egészségfejlesztési Központ