A választásnál figyelni kell, hogy a kenyér minimum fele, magas rosttartalmú lisztet tartalmazzon. Ehhez érdemes elolvasni a termékcímkéket. Magas rosttartamú lisztnek számít a teljes kiőrlésű búzaliszt, teljes kiőrlésű tönkölybúza liszt, Graham-liszt és a teljes kiőrlésű rozsliszt is.
A teljes kiőrlésű termékek alacsonyabb glikémiás indexel rendelkeznek a fehér kenyérhez képest, ezáltal kevésbé emelik meg a vércukorszintet.
Érdekesség: Tudtad, hogy minél többet tartalmaz a termék az adott összetevőből, annál előrébb kerül a felsorolásban? Így már maga a pozíciója is információval bír számunkra és segíthet a döntésben.
A szénhidrát csökkentett kenyerekkel azonban érdemes vigyázni, amennyiben a súlycsökkentés is céljaink között szerepel a stabil vércukor mellett. Gyakran több zsiradékot tartalmaznak, mint hagyományos társaik.
Az egy étkezésre elfogyasztható kenyér mennyiség, függ attól, melyik étkezésről beszélünk és attól is mennyi a számunkra megengedett szénhidrát bevitel. A számoláshoz nézzük meg a termék címkéjén a CH tartalmat és használjunk konyhai mérleget. (Általánosságban 6 dkg kenyér, 30 g szénhidrátot tartalmaz.)
Amennyiben gondot okoz az ételek szénhidrát tartalmának kiszámítása, a diéta helyes kivitelezése érdekében kérje dietetikus szakember segítségét.
Szabó Barbara Dietetikus